24
Nis

Hakkımda

   Yazan: Yunus Emre Tozal   Kategori

Yunus Emre Tozal

1985 İstanbul Süleymaniye doğumlu. YTÜ Harita Mühendisliği Bölümü mezunu. Evli, Yusuf Heysem’in babası, ABD-Chicago’da yaşıyor.

2005-2009 yılları arasında İnsan Yayınları‘nda ve birçok dergide editörlük çalışmalarından sonra, 2009’da İBB Gençlik Meclisi’nin desteğiyle çıkarılan İstanbul GençLink dergisinin editörlüğünü yaptı.

Uzun dönem Yeni Şafak, Milliyet, Star gibi çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap tahlilleri yaptı. Dergâh, Virgül, Genç, Otuzuncuharf, İtibar  başta olmak üzere çeşitli sanat, edebiyat ve düşünce dergilerinde yazılar yazdı, yazmaya devam ediyor.

2012’de başladığı çeşitli yayınevlerine yaptığı editörlük ve danışmanlık çalışmalarında bulundu. İlber Ortaylı’nın Türklerin Tarihi kitapları, hazırladığı projelerden biridir.

2009-2015 yılları arasında yaklaşık 6 yıl boyunca aylık yayınlanan Ayraç Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi‘nin Yayın Yönetmenliği’ni yapan yazar, bu görevinden Mayıs 2015 tarihinde, derginin 68. sayısını çıkarınca ayrıldı.

1 Ekim 2015 tarihinden itibaren aylık yayınlanan Arka Kapak Kitap Dergisi‘nin Yayın Yönetmenliği’ni yaptı. Yurtdışı eğitimi için yayın yönetmenliği görevinden Haziran 2018’de derginin 33. sayısıyla birlikte ayrıldı, yayın kurulunda editörlük çalışmalarına devam ediyor.

Şu ara, Amerika Birleşik Devletleri’nde University of Chicago’nun kütüphanesinde araştırmalar yapıyor.

Mühendislik alanında 2013-2014 yılları arasında Üsküdar Belediyesi‘nde, 2014-2016 yılları arasında İBB BİMTAŞ‘ta, Üç Boyutlu Harita ve CBS Şefliği’nde Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzmanı olarak çalışan yazar, ardından 2016 – 2018 Ağustos ayına kadar T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’de İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı’nda Denizli, Uşak ve Kütahya illerindeki toplu konut projeleri üzerinde çalışmış, eğitim için Chicago’ya gidecek olmasından ötürü bu görevinden de ayrılmıştır.